Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

#Zostańwdomu i... nie zgub dziecka w sieci...

Szanowni Rodzice!

Internet to okno na świat. Dzięki niemu, nawet z domowej kanapy, możemy uczestniczyć w różnych wydarzeniach, kontaktować się z innymi, pracować, uczyć się. Sieć to potężne narzędzie, ale trzeba korzystać z niej z rozwagą. Dotyczy to zwłaszcza Naszych dzieci, które żyją równocześnie w dwóch światach. Tym fizycznym i tym wirtualnym- Offline i online. Oba te światy są dla nich naturalne i ważne. W obu potrzebują naszej troski.

Pomimo tego, że rodzice zazwyczaj  starają się kontrolować to co dzieci oglądają w internecie, to nie możemy mieć 100% pewności, że Nasze dzieci- choćby przypadkiem- nie trafią na szkodliwe treści. Szczególnie niebezpieczną kategorią materiałów są patotreści, które prezentują zachowania sprzeczne z normami społecznymi i mają demoralizujący przekaz. 23,4% nastolatków potwierdziło, że ogląda w sieci patostreamy (Rodzice Nastolatków 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania społecznego, NASK, 2019).

 

Co możemy zrobić, żeby nie zgubić Naszych dzieci w sieci?

Ustal zasady

 

Po pierwsze: rozmawiaj i ustalaj reguły

Rozmów nigdy za wiele. Teraz, gdy jesteście razem w domu, to najlepszy czas na podjęcie tego tematu. Niezależnie od tego, czy Wasze dziecko ma kilka czy kilkanaście lat, powinniście być jego przewodnikami po internecie. Nie krytykujcie, nie oceniajcie, słuchajcie. Podawajcie argumenty i dyskutujcie.

Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że interesujesz się i jesteś, aby pomóc.

 

Po drugie: odpowiednio przygotuj sprzęt

Zanim udostępnisz swojemu dziecku telefon, komputer, czy tablet, skorzystaj z rozwiązań technicznych, które np. podczas odwiedzania stron internetowych blokują nieodpowiednie dla najmłodszych treści. Na rynku istnieje obecnie wiele narzędzi kontroli rodzicielskiej. To m.in. oprogramowanie wbudowane w system operacyjny, czy funkcje bezpiecznego wyszukiwania.

Sprawdzaj, czy gra komputerowa Twojego dziecka, jest dostosowana do jego wieku. Pomoże Ci System Klasyfikacji Gier (PEGI). Warto go poznać.

 

Po trzecie: reaguj

Jeśli dowiesz się, że Twoje dziecko miało w internecie kontakt z treściami przemocowymi, pornograficznymi czy promującymi zachowania autodestrukcyjne, nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój, porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się ustalić okoliczności zdarzenia. Zastanówcie się wspólnie, jak zapobiec temu w przyszłości.

Jeśli nie wiesz jak zachować się w  sytuacji pojawienia się cyberprzemocy, warto zajrzeć do poradnika Akademii NASK „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”.Ważne, żeby w tym wszystkim się nie zagubić. Choć zewnętrzny świat możemy teraz oglądać głównie zza okna, pamiętajmy, że nadal istnieje. Nadużywanie internetu potrafi być niebezpieczne. Na stronie www.koduj.gov.pl znajdziecie Państwo całą masę inspiracji na wspólne gry dla całej rodziny.

 

 

 

Data dodania: 2020-05-12 12:43:23
Data edycji: 2020-05-12 12:51:30
Ilość wyświetleń: 482

Przedstawienia

Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej