Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Patron szkoły

Armia Krajowa - patronem naszej Szkoły

 

 

Historia powstania Armii Krajowej

 

Decyzją Naczelnego Wodza Emigracyjnego Rządu, generała Władysława Sikorskiego z dnia 14.02.1942 roku przemianowano Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Komendantem Głównym AK został generał Stefan Rowecki Grot.  Głównym  zadaniem  Armii  Krajowej  była   samoobrona  narodowa  i  przygotowanie  powszechnego  powstania w momencie załamania się Niemiec. Na razie pozostawała tylko walka partyzancka, która miała dać okupantowi do zrozumienia, że Polska żyje i walczy.
Historia oddziału "Świerka - Kmicica"

 

Partyzancki oddział "Świerka - Kmicica" powstał na naszym terenie wiosną 1943 roku. Było to możliwe dzięki temu, iż wieś Gródek była dobrze zorganizowana i nie było w niej konfidentów. Na plebanii u księdza doktora Ignacego Dziedziaka pod Chełmem spotykali się Franciszek Paszek ps. Kmicic z Siołkowej, Józef Gucwa ps. Szumny z Kąclowej - który po wojnie został księdzem a później biskupem, zmarł wiosną 2004 roku oraz Władysław Radzik ps. Kostek mieszkaniec wsi, który zmarł w sierpniu 2007 roku. Tam postanowili, że utworzą oddział partyzancki. Z decyzją tą udał się do Ropy, do Stanisława Siemka ps. Świerk, Władysław Radzik.
 
Świerk zaakceptował tę decyzję i zgłosił oddział w liczbie 16 - stu osób do obwodu gorlickiego Armii Krajowej, sam obejmując dowództwo. Oddział rozrósł się do ponad 100 osób i komendę objął Kmicic. Wybrali oni na swą kryjówkę lasy grodecko - szymbarskie, między Grybowem a Gorlicami. Na przełomie lata 1943 roku zbudowali duży szałas z żerdzi, który początkowo był pokryty gałęziami, słoma i mchem. Później został wykonany solidny dach z desek dostarczonych przez zaufanych gospodarzy. Swoje schronienie partyzanci nazywali budą. .
 
Buda dobrze służyła partyzantom przez cały rok 1944 aż do późnej jesieni, kiedy to spalili ją Niemcy.
Działalność oddziału była możliwa dzięki pomocy materialnej i moralnej mieszkańców Gródka. Dużą rolę odegrali gajowi - Stanisław Krok (zmarł w 1986 r.) i Jan Gołyźniak, którzy posiadali prawo wstępu do lasu i byli łącznikami między partyzantami a wsią.
 
W domu Stanisława Grybosia (Kędry) młodzi partyzanci zdawali egzamin maturalny przed komisją w składzie: profesor Nalepa, ksiądz profesor Dominikanin i profesor Leszczyc - Przywara. Egzamin zdawali: Józef Gucwa Szumny i syn gospodarza Ludwik Gryboś.
 
W  stodole  Jana  Grybosia był przechowywany do roku 1980 proporzec oddziału Świerka - Kmicica, przedstawiający orła w koronie. Proporzec ten obecnie znajduje się w kościele parafialnym w Gródku, w gablocie umieszczonej nad tablicą upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Gródek w liczbie 11- stu osób. Dzisiaj w miejscu "budy" czyli leśnych koszar, stoi Krzyż, wzniesiony w roku 1989 przez księdza biskupa Józefa Gucwę - byłego partyzanta.
 
15 października 1995 roku odbyła się uroczystość nadania imienia naszej Szkole. Od tego momentu dzień ten jest świętem naszej Szkoły - Dniem Patrona.
 
 
 
 
HYMN SZKOŁY
 
 
Tradycja tutejszej Szkoły
Z Armią Krajową związana
Która wolność nam zjednała
Dla młodego pokolenia
 
 
My młodzi, my młodzi
Będziemy dumnie Ich czczcić
Dzięki Nim, dzięki Nim
Możemy spokojne żyć!
 
 
 
Niech kaganek nam przyświeca
W naszej pracy i nauce
Bo do wzniosłych dąży celów
Z naszej Szkoły każdy uczeń.
 
 
My młodzi, my młodzi
Będziemy dumnie Ich czczcić
Dzięki Nim, dzięki Nim
Możemy spokojne żyć!
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Data dodania: 2020-03-05 17:49:08
Data edycji: 2024-09-20 10:49:37
Ilość wyświetleń: 1683

Przedstawienia

Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej