Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

Nasza Szkoła istnieje już 150 lat. Powstała za panowania Cesarza Franciszka Józefa I w roku 1857.
 
Została wybudowana z inicjatywy mieszkańców naszej miejscowości, którzy przeznaczyli na ten cel własne pieniądze. Budynek szkolny był drewniany i znajdowała się w nim izba szkolna oraz dwie izby dla nauczyciela.
W 1875 r. Szkoła została zamieniona ze szkoły trywialnej na szkołę filialną. W tym to roku zdecydowano również o przeniesieniu szkoły do innego budynku, w innej części wsi, tam gdzie znajduje się do dziś. W 1899 r. Szkoła nasza stała się szkołą dwuklasową, zatrudniono drugiego nauczyciela. Brakowało drugiej sali, budynek był za mały i musiano go rozbudować. Władze gminne dopiero w 1910 roku podjęły decyzję o wybudowaniu nowej, murowanej Szkoły na miejscu starej. Budowa trwała do września 1911 roku. W naszym budynku znajdowały się dwie sale oraz mieszkanie dla nauczyciela. Nauka odbywała się na IV stopniach nauczania. W czasie I i II wojny światowej w budynku szkoły stacjonowały oddziały wojskowe.
 
 
W latach 1958 - 1961 szkoła była ciągle rozbudowywana. Kolejne remonty były w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Wtedy zainstalowano centralne ogrzewanie, zmieniono dach na budynku, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, oddano do użytku dwie kolejne sale lekcyjne, wykonano elewację budynku, oddano do użytku stołówkę szkolną oraz uruchomiono pracownię komputerową wyposażoną w 10 stanowisk.
 
Od 1995 roku Szkoła nosi imię Armii Krajowej. Imię to jest hołdem dla działających na tym terenie oddziałów partyzanckich AK. Uroczysta akademia nadania Szkole imienia odbyła się 15 października tegoż roku. Od tego czasu dzień ten został ustanowiony "Świętem naszej Szkoły".
 
W 2002 roku 15 września miała miejsce w naszej Szkole uroczystość poświęcenia sztandaru. Sztandar został ufundowany szkole przez Fundację Teresy i Zdzisława Knobel z Kanady. Podczas corocznych obchodów "Święta Szkoły" odbywa się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I na sztandar.
 
 
  • W latach 2005 - 2008 szkoła uczestniczyła w ramach międzynarodowego programu Socrates-Comenius, w projekcie rozwoju szkoły pt. "A taste of Europe's Languages". Współpracowaliśmy ze szkołami z czterech państw: Niemiec, Włoch, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
 
  • W latach 2010 - 2012 Szkoła uczestniczyła w międzynarodowym Projekcie Comeniusa "Uczenie się przez całe życie". Tym razem naszymi partnerami były szkoły z sześciu krajów: Niemiec, Włoch, Anglii, Hiszpanii, Litwy i Bułgarii. Temat projektu to "Seven roads through Europe".
 
  • W latach 2013 - 2015 Szkoła uczestniczyła w międzynarodowym Projekcie Comeniusa "Uczenie się przez całe życie". Naszymi partnerami były szkoły z: Niemiec, Włoch, Czech, Szwecji i Portugalii. Temat projektu to "We want give Europe green heart - here, there, everywhere - Zielone serce dla Europy.
 
  • W latach 2019 - 2020 Szkoła uczesniczyła w Projekcie Aktywna Tablica
 
  • W latach 2021 - 2023 Szkoła uczestniczyła w Projekcie Erasmus + You start first, then wait for the others” .  Naszymi partnerami były Szkoły z: Turcji, Portugalii, Serbi i Macedonii.
 
  • W roku szkolnym 2022 - 2023 Szkoła brała udział w  Programie "Ponadnarodowa mobilność uczniów" na zasadach programu POWER. Uczniowie mieli możliwość spędzenia dwóch tygodni w Grecji, podczas których nawiążą współpracę z uczniami ze Szkoły Partnerskiej Mpakogianni Private School w miejscowości Larisa.

  • W roku szkolnym 2021 - 2022 Szkoła brała udział w Projekcie "Eko Szkoła" II edycja

  • W roku szkolnym 2022 - 2023 Szkoła brała udział w Projekcie "Z ekologią na Ty"

  • W roku szkolnym 2023 - 2024 Szkoła  bierze udział w Projekcie " Eko Szkoła" IV edycja

  • W latach 2022 - 2023 i 2023 - 2024 Szkoła bierze udział w Projekcie „The big world of  the little bee”. English Teaching Activities.

 
Od 01.09.2012 roku w naszej Szkole funkcjonuje przedszkole.

 
Od 01.09.2014 roku w naszej Szkole zaczęła funkcjonować świetlica szkolna.
 
 
Wiosną 2015 roku w Szkole został przeprowadzony remont. Została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, wykonano nową elewację na budynku szkolnym. Remontu doczekało się także boisko szkolne, gdzie położono nową bezpieczną nawierzchnię.
 
 
Od 01.09.2017 roku dotychczasowa sześcioletnia Szkoła Podstawowa została przekształcona w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Gródku.
 
 
Data dodania: 2020-03-02 17:39:18
Data edycji: 2023-09-11 20:01:20
Ilość wyświetleń: 1321

Przedstawienia

Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej