Dnia 21 października 2024 roku uczniowie klasy 7 i 8 naszej Szkoły mieli okazję wziąć udział w spotkaniu na Uniwersytecie Jagiellońskim z niezwykłą Osobą, Panią Lidią Maksymowicz, która jako trzyletnie dziecko trafiła z Białorusi wraz z rodziną do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Cudem przeżyła ten okrutny, zwłaszcza dla tak małego dziecka czas, będącego ofiarą eksperymentów pseudomedycznych doktora Mengele i doczekała wyzwolenia 27 stycznia 1945 roku.
Spotkanie to poprzedziło szereg działań czytelniczych mających na celu budowanie nawyku sięgania po wartościową literaturę oraz pogłębianie refleksji nad historią i ludzkimi losami.
Spotkanie z Panią Lidią Maksymowicz odbyło się w atmosferze skupienia i szacunku. PaniLidia podzieliła się z naszymi uczniami swoimi bolesnymi, ale niezwykle cennymi wspomnieniami z czasów wojny i pobytu w obozie.
Jej opowieść o utraconym dzieciństwie, walce o godność i człowieczeństwo oraz o sile nadziei głęboko poruszyła wszystkich obecnych. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali relacji, zadawali pytania i dziękowali za odwagę dzielenia się tak trudnymi przeżyciami.
Spotkanie to stało się ważną lekcją historii, empatii i szacunku dla drugiego człowieka. Zainspirowało wielu uczniów do sięgnięcia po książki o tematyce wojennej oraz do głębszego zastanowienia się nad wartością wolności i pokoju.
Zarówno działania czytelnicze, jak i bezpośredni kontakt z żywym świadkiem historii na długo pozostaną w pamięci naszej społeczności szkolnej.
Kierujemy w stronę Pani Lidii wyrazy wdzięczności za wspaniałą misję edukacyjną i opowiadanie młodym pokoleniom o jakże trudnych doświadczeniach wojny. Spotkanie, w którym dane nam było uczestniczyć było czymś, co zapamiętamy do końca swojego życia. Możliwość zobaczenia i posłuchania niezwykłej historii były dla wszystkich chwilą refleksji nad tym, ile mamy szczęścia, że przyszło nam żyć w lepszych czasach.
Po spotkaniu uczniowie udali sie do Muzeum Armii Krajowej, jedynego Muzeum w Polsce, które upowszechnia wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Miejsce to opowiada o wojnie i okupacji poprzez osobiste pamiątki, fotografie archiwalne, dokumenty i losy żołnierzy AK.
33-331 Stróże
Gródek 38