Szósty dzień mobilności zagranicznej w Grecji nasi Uczniowie rozpoczęli od pierwszego bloku zajęć z podstaw greki, a po skończonej nauce wyjechali na wycieczkę do kompleksu Meteorów.
W drodze do celu wycieczki odwiedzili pracownię ikon w Kalambaka, gdzie zobaczyli ręcznie wykonywane ikony, a krótka wizyta w sklepie z ikonami pozowliła na zakup małych pamiątek.
Są takie miejsca na świecie, które wydają się nierealne, wymyślone, bajkowe. Jednym z nich są Meteory, wysokie skały z klasztorami zawieszonymi w chmurach. Greckie słowo Meteora oznacza właśnie „zawieszony w powietrzu” lub „środek nieba” i trafnie opisuje te niesamowite greckie monastyry prawosławne. Niezwykłości Meteorom dodaje fakt, że imponujące skały pionowo wyrastają z równin Tesalii. Wiele wieków temu, na tych gigantycznych skałach sięgających ponad 600 metrów wysokości, z zapierającym dech w piersiach krajobrazem, powstała jedna z najważniejszych wspólnot monastycznych Grecji. Dziś Meteory to jedna z największych atrakcji Grecji, którą nasi Uczniowie mieli okazję zobaczyć.
W bizantyjskich klasztorach wzniesionych na stromych skałach znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne. Obecnie działa tylko sześć klasztorów z niewielką liczbą mnichów (17) i mniszek (50), którzy w nich mieszkają.
Wizyta w klasztorach Meteory oferuje wyjątkowe połączenie wielkości natury z historią, architekturą i odwiecznym pragnieniem człowieka, by połączyć się z Boskością.
Meteory są dziś największym stanowiskiem archeologicznym w Grecji. Od 1989 roku są również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 1995 roku są oficjalnym świętym miejscem Grecji.
Ogromny kompleks gigantycznych filarów skalnych, z klasztorami zbudowanymi przed wiekami na skałach z piaskowca, tworzy prawdziwie surrealistyczny krajobraz, którego nie ma nigdzie indziej na świecie.
Naszym Uczniom oprócz wiedzy przekazanej przez przewodnika zostaną w pamięci przede wszystkim niezapomniane widoki, które roztaczają się ze wszystkich stron klasztorów. W drodze powrotnej dodatkową atrakcją było losowanie symbolicznych nagród przekazanych przez właścicieli pracowni ikon na pamiatkę pobytu w tejże pracowni.
Po tak wspaniałych przeżyciach „duchowych” był również czas na coś dla „ciała”. Kąpiel i odpoczynek przy hotelowym basenie to wspaniałe uzupełnienie i tak już bardzo intensywnego dnia, zaś wieczorny spacer to wspólny czas również na podsumowanie i omówienie aktywności całego dnia realizowanych w ramach przedsięwzięcia nr 2021-1-PMU-4261 pt.: „Uczniowie SP Gródek na międzynarodowej przygodzie” projektu „Ponadnarodową Mobilność Uczniów" finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
33-331 Stróże
Gródek 38