Niedawno mówiliśmy o Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt, a już nastała kolejna ważna data!
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych.
Pewnie wielu z Was zastanawia się, jaki jest cel obchodzenia tego święta? Otóż nadrzędną ideą jest zwrócenie uwagi na konieczność obejmowania ochroną przyrody ożywionej oraz nieożywionej na terenie całej Europy. Ważne w tym dniu jest również pokazanie piękna naszych Parków Narodowych i podkreślenie ich wagi dla całego środowiska!
Czy wiecie gdzie założono pierwszy europejski Park Narodowy?
Podpowiemy, że miało to miejsce 111 lat temu w Szwecji, a rocznica jego powstania na stałe weszła do kalendarza jako właśnie Europejski Dzień Parków Narodowych.
Na terenie Polski można się doliczyć 23 Parków Narodowych. Są one niezwykle zróżnicowane i ciągną się od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż do gór na południu Polski. Zajmują łącznie powierzchnię ponad 314 tys. ha, co stanowi ok. 1 proc. powierzchni kraju.
Najstarszymi parkami narodowymi w Polsce są Białowieski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy, które zostały utworzone w 1932 roku. Najkrócej istnieje natomiast, utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty.
Czy widzieliście wszystkie polskie Parki Narodowe?
Zapewne nie raz, w czasie wakacji lub weekendowych wypadów, zawędrowaliście do wielu z nich... A wiecie, że jeden z nich jest raptem na wyciągnięcie ręki?
Odkryjcie z nami urokliwe zakątki Parków Narodowych w naszym kraju! Może wśród nich odszukacie Wasz ulubiony park – taki, do którego niedługo zaglądniecie?
Polska przyroda potrafi wprawić w zachwyt! O tym - jak bardzo - za chwilę przekonacie się sami!