30 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2003 r.
Celem inicjatywy jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych, to jeden z niezbędnych warunków pomyślnego rozwoju dziecka. W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Nowelizacja z 2010 r. wprowadziła całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim.
Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie zaś edukacją dziecka. Dzieci są często bite za zachowania, które nie są "złe" czy "niewłaściwe", ale wynikają z ich naturalnej potrzeby badania świata, a także z potrzeb związanych z odżywianiem, snem, ruchem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Dziecko, tak samo jak osoba dorosła ma prawo do życia w godności i nietykalności fizycznej. Bicie nie jest dowodem miłości i troski rodzica o dziecko. Jest przemocą, a nie metodą wychowawczą!
DLACZEGO BICIE DZIECI JEST ZŁE?
PAMIĘTAJ „BICIE UCZY, ALE TYLKO ZŁYCH RZECZY"
33-331 Stróże
Gródek 38