Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

„Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.”
[Cz. Janczarski]

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało ustanowione w 2004 roku. 2 maja nie był tu przypadkowy. Chodziło bowiem o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz podkreślenie Światowego Dnia Polonii. Tego dnia w naszym kraju organizowane są różne akcje i manifestacje, których bohaterem jest właśnie polska flaga. Od kilku latach możemy zauważyć noszenie w tym dniu kokardy narodowej będącej patriotycznym symbolem Polaków.

 

Wielu z nas pewnie się zastanawia, dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Są to barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały symbolizuje czystość, a czerwony krew, czyli coś co niestety bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Co ciekawe, oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

 

Pamiętajmy, że dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało - czerwone serce!

 
Data dodania: 2020-05-01 22:01:41
Data edycji: 2020-05-01 22:07:11
Ilość wyświetleń: 323

Przedstawienia

Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook