Menu:

Adres

Szkoła Podstawowa w Gródku

  • Gródek 38
  • 33-331 Stróże
  • tel. 018 4474211

Ważne strony

1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 13:30 uczniowie klasy VI i zarazem członkowie szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Nowy Sącz przed budynkiem Wojskowej Komendy Uzupełnień pod tablicą upamiętniającą ofiary dwóch reżimów.
W obchodach wziął udział również jeden z trzech żyjących w Nowym Sączu Żołnierzy Wyklętych - kpt. Józef Stojek, który w czasie wojny ukrywał się przed gestapo po tym jak w Domu Pierackiego (obecnie Miejski Dom Kultury) zrzucił ze ścian portret Hermana Goeringa. Po wojnie działał w grupie "Grot", podporządkowanej Józefowi Kurasiowi ps. "Ogień", dowodzonej przez Mariana Mordarskiego ps. "Śmiga", która ujawniła się w kwietniu 1947 r. Jak wynika z jego własnej relacji, grupa "Grot" działała na Sądecczyźnie rozbrajając posterunki milicji, przebywała na Skałce pod Przehybą. W 1952 r. aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Więziony w Krakowie, Wiśniczu, Potulicach. Pracował przymusowo w kopalni w Knurowie. Na wolność wyszedł w 1956 r. W 2009 roku odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Tuż po części oficjalnej w budynku WKU można było zwiedzać Izbę Pamięci, która przypomina o miejscu kaźni Polaków w czasie II wojny światowej i terroru stalinowskiego.

"Film 2"


A oto krótka fotogaleria.