Menu:

Adres

Szkoła Podstawowa w Gródku

  • Gródek 38
  • 33-331 Stróże
  • tel. 018 4474211

Ważne strony

77 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Dzisiaj w naszej szkole z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego gościliśmy niezwykłych gości. Odwiedzili nas panowie: Jan Gryboś i Krzysztof Morańda.
Obydwaj panowie mieli kilka lat gdy wybuchła II wojna światowa. Wspominali i snuli opowieści związane z oddziałem partyzanckim Armii Krajowej Świerka - Kmicica oraz opowiadali nam własne wspomnienia z tamtego trudnego czasu. Dowiedzieliśmy się również, że Gródek w czasie wojny był wsią, która zaopatrywała oddziały partyzanckie w żywność i służyła schronieniem dla żołnierzy podziemia. W rozmowie uczestniczyła również pani dyrektor, która opowiedziała o wspomnieniach wojennych swojego teścia, który był świadkiem rozstrzelania przez żołnierzy niemieckich Żydów z getta w Grybowie.
Pan Jan opowiedział nam również historię o wykopaliskach archeologicznych, które przeprowadzane były w Gródku po II wojnie światowej. Okazało się, że Gródek był na trasie królewskiej, która prowadziła do Wiednia i to tutaj istniał zamek tzw. Koczy Zamek, w którym odbywały się postoje w czasie podróży.
Na koniec spotkania pani dyrektor wręczyła w imieniu swoim i uczniów naszym gościom specjalne podziękowania podziękowania.
Uczniowie szóstej klasy również z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozdali kolegom i koleżankom z klasy IV i V rozdali pocztówki z wizerunkami przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Oto kilka zdjęć z tego spotkania