Menu:

Adres

Szkoła Podstawowa w Gródku

  • Gródek 38
  • 33-331 Stróże
  • tel. 018 4474211

Ważne strony

Narodowe Czytanie - "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W pierwszym tygodniu września br nasza szkoła już czwarty raz wzięła udział w VI edycji akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury i wzmocnienie tożsamości narodowej.
Podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia w roku 2012 czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w 2013 roku - dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 odbyło się wspólne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku czytaliśmy fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa, w ubiegłym fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
W tym roku do czytania wybrano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego dzięki której mogli poznać nie tylko twórczość literacką ale również artystyczną (malarstwo, projekty mebli) a następnie wysłuchali fragmentów "Wesela". Dla uczniów klas IV - VI czytali zaproszeni goście i uczniowie klasy VII.
W tym celu przygotowali stół weselny, przy którym siedzieli Państwo Młodzi i zaproszeni goście. Fragmenty, które czytali dotyczyły rozmów pomiędzy gośćmi z miasta a weselnikami z Bronowic. Celowo wybrano te teksty aby pokazać piękno mowy ojczystej tej literackiej i ludowej. Nie stanowiło to problemu dla uczniów, ponieważ w Gródku również jak w Bronowicach z przełomu XIX i XX wieku mówi się gwarą.
Razem z siódmoklasistami czytali również nauczyciele: p. Marta Rzemińska, p. Agnieszka Rząca - Bętkowska, p. Karolina Grygiel oraz zaproszeni goście p. Ewa Durlak i Maria Majcher.
Na koniec akcji uczniowie i goście przybili pamiątkowe pieczątki na stronach przyniesionych egzemplarzy "Wesela".

Przedstawiamy galerię zdjęć