Menu:

Adres

Szkoła Podstawowa w Gródku

  • Gródek 38
  • 33-331 Stróże
  • tel. 018 4474211

Ważne strony

Narodowe Czytanie - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

W dniu 2 września br nasza szkoła już trzeci raz wzięła udział w V edycji akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki.
Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury i wzmocnienie tożsamości narodowej. Podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia w roku 2012 czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w 2013 roku - dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 odbyło się wspólne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W zeszłym roku czytaliśmy fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa.
W tym roku do czytania wybrano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza przygotowaną przez nauczycielkę języka polskiego p. Annę Wójcik - Chowaniak, a następnie wysłuchali fragmentów "Quo vadis". Dla uczniów klas IV - VI czytali fragmenty powieści zaproszeni goście.
Kleryk Piotr Tajak - absolwent naszej szkoły, już po raz trzeci czytał fragmenty powieści Sienkiewicza. Pierwszy fragment dotyczył opisu sytuacji, w której Ligia rysuje rybę - znak chrześcijan. Przyszły ksiądz, objaśnił naszym młodym słuchaczom znaczenie ukrytego sensu znaku ryby używanego przez pierwszych chrześcijan, który pochodzi z języka starogreckiego - ICHTYS - i jest symbolem Jezusa Chrystusa. Drugi fragment przedstawiał wspomnienia Piotra z męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Natomiast pani Ewa Durlak bibliotekarka w Gminnej Bibliotece w Gródku, przeczytała fragment, który dotyczył rozważań Marka Winnicjusza na temat miłości do Ligii oraz zachowania i postawy chrześcijan.
Na koniec akcji uczniowie i goście przybili pamiątkowe pieczątki na stronach przyniesionych egzemplarzy "Quo vadis" oraz wykorzystali papierowe rekwizyty, które zostały przysłane przez organizatorów w ramach akcji.

Przedstawiamy galerię zdjęć